Trhové Brno

Podle trhového řádu z roku 1846 se například brambory prodávaly mezi kašnou na Zelném rynku a sochou svaté Trojice. Drůbež, zvěřina, vejce, máslo, sýr, tvaroh, selata, jehňata a kůzlata se prodávaly v stáncích na Josefské ulici. V Jánské ulici se prodávaly mlýnské výrobky, luštěniny a chléb.

 

 

U morového sloupu na Velkém náměstí (náměstí Svobody) se prodávalo soukenické zboží, boty, bačkory apod. V dolní části Měnínské měli stánky košíkáři, mezi Měnínskou bránou a Jánskou to byly houby,  lesní plodiny, dříví, vápno, dřevěné nádobí a košťata. U Ferdinandovy brány se prodávaly ovoce, seno, sláma, stavební a palivové dříví, uhlí i dobytek.

Prodej velikonočních mrskaček
Prodej velikonočních mrskaček

Pivo

Tržní dozorci dbali i na kvalitu piva v hostincích, dotazovali se hostů na kvalitu a pokud byly stížnosti, mohli ochutnat, případně vzít vzorek a jít s šenkýřem na radnici, kde byla provedena kontrola a pokud bylo pivo ředěné, nebo prostě špatné, dostal hostinský 10 tolarů pokuty. Ovšem pokud byl vinen pivovar, zaplatil sice hostinský stejnou pokutu, ale dostal potvrzení, kterým mohl zaplatit další dodávku z pivovaru.

Ceny

Vůl měl cenu 13 ovcí, vykrmený vepř polovinu vola. Dvě slepice měly hodnotu jedné husy, která stála na konci 15 století dva bílé groše.

Dočasné zelné trhy na Moravském náměstí

Dočasné zelné trhy na Moravském náměstí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..